Kilka ciekawych faktów o OZE z naciskiem na energetykę słoneczną

w niektórych przypadkach ustawienie paneli słonecznych czy fotowoltaicznych na dachu nie jest możliwe, ale wtedy zazwyczaj instalacja może zostać postawiona w pobliżu ścian budynku, co także jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie,

Kilka ciekawych faktów o OZE z naciskiem na energetykę słoneczną StecaGird 4803 Coolcept

Problem z odpowiednim ustawieniem kolektorów

Najbardziej popularny jest montaż kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych zakłada umieszczenie ich na dachu. Oczywiście, w niektórych przypadkach ustawienie paneli słonecznych czy fotowoltaicznych na dachu nie jest możliwe, ale wtedy zazwyczaj instalacja może zostać postawiona w pobliżu ścian budynku, co także jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie, jeśli posiadamy niewykorzystaną przestrzeń. Takie wyliczenia, gdzie najlepiej ustawić panele fotowoltaiczne czy słoneczne, przeprowadzają zwykle specjaliści. Warto więc sięgnąć po radę eksperta w tym zakresie, który na pewno doradzi nam takie rozwiązanie, które najbardziej korzystnie pozwoli nam używać energię pochodzącą ze środowiska naturalnego.


Kilka fizycznych faktów o efekcie fotoelektrycznym

Zaproponowane przez Alberta Einsteina wyjaśnienie zjawiska i jego opis matematyczny oparte jest na założeniu, że energia wiązki światła pochłaniana jest w postaci porcji (kwantów) równych \displaystyle h\nu h\nu , gdzie h jest stałą Plancka, a \displaystyle \nu \nu oznacza częstotliwość fali. Kwant promieniowania pochłaniany jest przy tym w całości. Einstein założył dalej, że usunięcie elektronu z powierzchni metalu (substancji) wymaga pewnej pracy zwanej pracą wyjścia, która jest wielkością charakteryzującą daną substancję (stałą materiałową). Pozostała energia unoszona jest przez emitowany elektron. Z tych rozważań wynika wzór:

\displaystyle h\nu =W+E_k \displaystyle h\nu =W+E_k
gdzie:

h ? stała Plancka;
? ? częstotliwość padającego fotonu;
W ? praca wyjścia;
Ek ? maksymalna energia kinetyczna emitowanych elektronów.
Hipoteza kwantów wyjaśnia, dlaczego energia fotoelektronów jest zależna od częstości światła, oraz że poniżej pewnej częstotliwości światła zjawisko fotoelektryczne nie zachodzi. Einstein opublikował swoją pracę, w której wyjaśnił zjawisko fotoelektryczne, w Annalen der Physik w 1905 r.

Otrzymane równanie zostało potwierdzone doświadczalnie przez Millikana. Millikan był zagorzałym przeciwnikiem koncepcji Einsteina i przez 10 lat eksperymentował próbując ją obalić. Paradoksalnie, jego doświadczenia stały się koronnym dowodem słuszności kwantowej natury światła. Co więcej, precyzyjne pomiary Millikana umożliwiły bardzo dokładne wyznaczenie stałej Plancka. Równanie opisujące zależności energetyczne w fotoefekcie nazywane bywa równaniem Millikana-Einsteina.

W 1921 roku Einstein uzyskał Nagrodę Nobla, za specjalne osiągnięcia w dziedzinie fizyki, w szczególności za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego (teoria względności nie była wtedy jeszcze wystarczająco poparta obserwacjami).

Idea kwantu energii została zapożyczona przez Einsteina z prac Plancka dotyczących wyjaśnienia zjawiska promieniowania ciała doskonale czarnego.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_fotoelektryczny#Obja.C5.9Bnienie_zjawiska


Czym jest kolektor słoneczny

Kolektor słoneczny ? urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło. Energia słoneczna docierająca do kolektora zamieniana jest na energię cieplną nośnika ciepła, którym może być ciecz (glikol, woda) lub gaz (np. powietrze).

Kolektory można podzielić na:

płaskie:
cieczowe,
gazowe,
dwufazowe,
płaskie próżniowe,
próżniowo-rurowe (nazywane też próżniowymi, w których rolę izolacji spełniają próżniowe rury),
skupiające (prawie zawsze cieczowe),
specjalne (np. okno termiczne, izolacja transparentna).


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolektor_s%C5%82oneczny