Krótki wpis o geodetach

W pierwszej kolejności geodeta musi wykonać pomiary terenowe, zwłaszcza jeżeli powstaje tam nowa nieruchomość, której nie ma jeszcze na mapce. Celem tych pomiarów jest uzyskanie dokładnych wymiarów i położenia obiektu. Po prac

Krótki wpis o geodetach

Pomiary i nanoszenie ich na mapki

Wynikiem pracy geodezyjnej najczęściej jest mapka geodezyjna, którą posyła się do Urzędu Miasta celem akceptacji zmian i wprowadzeniem ich do systemu. W pierwszej kolejności geodeta musi wykonać pomiary terenowe, zwłaszcza jeżeli powstaje tam nowa nieruchomość, której nie ma jeszcze na mapce. Celem tych pomiarów jest uzyskanie dokładnych wymiarów i położenia obiektu.

Po pracy w terenie przychodzi czas na wprowadzenie danych do systemu komputerowego i przesłanie ich dalej. Geodeci wykonują tez inwentaryzację pobudowlaną, Co więcej geodeci uczestniczą też przy podziałach nieruchomości i działek w sprawach spadkowych.


Pomiary przy drogach

Geodeci w swojej pracy korzystają z dokładnych instrumentów pomiarowych takich jak tachmetry i dalmierze. Służą one do pomiaru odległości i wielu innych wymiarów. Nazywa się to wymiarowaniem i jest to czynność konieczna do wykonania odpowiedniej mapki geodezyjnej.

Często można zauważyć geodetów na placach budowy lub przy drogach. Stoją z trójnogiem w kamizelkach odblaskowych. Maja ze sobą urządzenia do złudzenia przypominające fotoradary. To właśnie tachometry i wskaźniki. Pomiary wykonuje się przed inwestycją na danym terenie, w jej trakcie i po zakończeniu prac budowlanych.


Czym jest kąt pionowy

Kąt pionowy ? kąt zawarty w płaszczyźnie pionowej między kierunkiem odniesienia a kierunkiem na dany punkt terenowy.

Jeżeli kierunkiem odniesienia jest poziom, kąt pionowy wyznaczony w jego oparciu nazywa się kątem pochylenia. Jeżeli zaś kierunkiem odniesienia jest zenit, kąt pionowy wyznaczony w jego oparciu nazywa się kątem zenitalnym.

Kąt pionowy może być mierzony teodolitem lub tachimetrem.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kąt_pionowy