O technikach i metodach grzewczych

rdzo poważnych problemów, a nawet zagrażać zdrowiu osób mieszkających w domu lub bloku mieszkalnym. W domach i mieszkaniach można też zakładać czujniki wentylacyjne, czyli tzw. czujniki dymu i czadu, które włączą się, kiedy pomies

O technikach i metodach grzewczych wentylacja gdańsk

Dostępność serwisu wentylacyjnego

Według zasad bhp każdy system wentylacyjny powinien być, co jakiś czas, sprawdzany, ponieważ niesprawny system wentylacyjny może stać się przyczyną bardzo poważnych problemów, a nawet zagrażać zdrowiu osób mieszkających w domu lub bloku mieszkalnym. W domach i mieszkaniach można też zakładać czujniki wentylacyjne, czyli tzw. czujniki dymu i czadu, które włączą się, kiedy pomieszczenia zostaną zadymione lub zacznie się do nich ulatniać gaz. Jeżeli takie czujniki zaczną dawać ostrzegawcze sygnały albo mieszkańcy sami zauważą jakieś niebezpieczne symptomy, powinni od razu zadzwonić po straż pożarną lub przynajmniej zamówić przyjazd serwisu wentylacyjnego. Może on pojawić się w takim budynku mieszkalnym nawet w ciągu kilku minut.


Zasady korzystania z wentylacji w blokach

Domowe instalacje wentylacyjne są prostymi systemami, montowanymi we wszystkich prywatnych lokalach mieszkalnych. Bardziej skomplikowane są systemy wentylacyjne montowane w blokach. Ich monterzy muszą przecież mieć na uwadze fakt, że poszczególne mieszkania położone są na innych piętrach, ale wszystkie one muszą być w jednakowym stopniu wentylowane, a jednocześnie trzeba zapobiegać rozprzestrzenianiu się zapachów wydobywających się z jednego mieszkania po całym bloku. Wszyscy mieszkańcy bloku muszą także postępować zgodnie z zasadami korzystania z wentylacji opracowanymi przez władze administracyjne. Mogą natomiast stosować takie metody wentylacji, które są dozwolone przez pracowników serwisu wentylacyjnego.


Cytat z Wikipedii o syndromie chorego budynku

Syndrom chorych budynków (SBS, z ang. sick building syndrome) ? kombinacja dolegliwości występujących w określonym miejscu (np. w budynku, w którym się pracuje).

Wystąpienie przykrych dolegliwości związane jest głównie z zbyt małą ilością świeżego powietrza w pomieszczeniu oraz z jego złą jakością. Źródłami zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniu mogą być organizmy żywe (np. produkty uboczne oddychania, pocenia się, grzyby), materiały budowlane i elementy wyposażenia wnętrz (np. rozpuszczalniki, impregnaty drewna, związki emitowane przez farby malarskie, azbest), systemy wentylacji i klimatyzacji (np. mikroorganizmy żyjące w nieczyszczonych przewodach wentylacyjnych), powietrze zewnętrzne (np. zanieczyszczenia chemiczne powietrza w dużych aglomeracjach miejskich) albo samo użytkowanie pomieszczeń (np. palenie tytoniu).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Syndrom_chorego_budynku