Odpowiedzialnie czyli ekologicznie - oszczędzaj wodę!

tu używającego wody - czyli pralek i zmywarek. Jednak jeśli leżą na nam sercu kwestie ekologiczne, musimy się zastanowić nad tym, jakich detergentów używamy. Tak naprawdę jedynymi z bardziej szkodliwych dla przyrody, są proszk

Odpowiedzialnie czyli ekologicznie - oszczędzaj wodę! Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

Zużywanie wody i ekologia

Współczesny sprzęt AGD jest całkiem oszczędny. Dotyczy to także sprzętu używającego wody - czyli pralek i zmywarek.

Jednak jeśli leżą na nam sercu kwestie ekologiczne, musimy się zastanowić nad tym, jakich detergentów używamy. Tak naprawdę jedynymi z bardziej szkodliwych dla przyrody, są proszki do prania. Zawierają chociażby fosforany, które powodują rozrost glonów, co może spowodować małą ekologiczną katastrofę.


Studnia głębinowa - czy to się opłaca?

Woda z wodociągów często jest bardzo droga, a w wielu miejscach tej opcji po prostu nie ma. Czy wyjdzie korzystniej wiercić studnie i używać takiej wody? Cóż - dobre pytanie.

Wywiercenie studni głębinowej to spory wydatek, wymaga także załatwienia pozwolenia na budowę. Jest całkiem sporo formalności do załatwienia. Tylko czy studnia głębinowa to jedyna opcja? Może wystarczy tradycyjna? Cóż\Hm, do celów higienicznych/gospodarczych powinna wystarczyć. Tylko picie takiej wody niesie ze sobą duże ryzyko - warto wykonać badanie takiej wody, można ją również uzdatniać.

Ogólnie, woda ze studni to czasami jedyny sposób. Wywiercenie studni kosztuje, ale nie musimy płacić rachunków. Nie zapominajmy, że trzeba także taką wodę ogrzać. Do wyboru mamy parę opcji - gazowe ogrzewacze (lub piec dwu-funkcyjny, który równocześnie ogrzewa nasz dom), lub elektryczne. Z elektrycznych możemy zdecydować się na bojler, lub ogrzewacz przepływowy. Oba urządzenia mają plusy i minusy. Ogrzewać można też z C.O - płaszczem wodnym pieca, lub kominka. Dobrze jest poznać wady i zalety wszystkich rozwiązać, zanim jakieś wybierzemy.


Alternatywa dla domów murowanych

W Polsce jesteśmy tradycjonalistami. Lubimy naszą kuchnię, celebrujemy zwyczaje, jesteśmy rodzinni i gościnni.

I stawiamy tradycyjne domy - murowane, dużo, mające wytrwać pokolenia. Nie ufamy nowym technologiom, nawet jeżeli świetnie sprawdzają się gdzie indziej.

A szkoda, bo domy szkieletowe to bardzo dobre rozwiązanie na nasze polskie warunki. Czemu? Ponieważ takie domy są wbrew pozorom ciepłe, więc tańsze w utrzymaniu, są też szybkie w budowie. Największym wrogiem takiego domu jest huragan, jednak na naszej szerokości geograficznej tak silnych wiatrów nie ma.

Wady? Wymagają użycia drewna konstrukcyjnego wysokiej jakości oraz... sprawnej ekipy, ponieważ stawianie takiego budynku wymaga precyzji. Tak więc, dobrze sprawdź firmę, która ma ci taki dom postawić - sprawdź realizacje, najlepiej również na żywo.