Plotery, frezarki i inne narzędzia

o, dlatego też znajdują szerokie zastosowanie w warsztatach naprawczych i zakładach produkcyjnych. Za ich pomocą możliwe jest zarówno wykonywanie pojedynczych elementów, jak też i produkcja seryjna. Wyposażenie w duże stoły roboc

Plotery, frezarki i inne narzędzia

Frezarki na miarę XXI wieku

Uniwersalne frezarki to z pewnością maszyny nowoczesne. Są one wyspecjalizowane w obróbce różnego rodzaju materiałów ? drewna, metalu czy tworzywa sztucznego, dlatego też znajdują szerokie zastosowanie w warsztatach naprawczych i zakładach produkcyjnych. Za ich pomocą możliwe jest zarówno wykonywanie pojedynczych elementów, jak też i produkcja seryjna. Wyposażenie w duże stoły robocze sprawia, że nawet obróbka przedmiotów o większych gabarytach również nie sprawia problemów. Nowoczesne urządzenia tego typu sterowane są za pomocą komputera, a kontrolowanie poszczególnych etapów procesu produkcyjnego umożliwia panel użytkownika i cyfrowy wyświetlacz wskazujący aktualne parametry.


Encyklopedycznie o aluminium

Najczęściej obrabiany materiał przez frezarki - aluminium. Jednakże, wiemy o nim przeważnie bardzo mało - nie potrzebujemy tych informacji do jego obróbki - ale oto co Wikipedia ma nam do powiedzenia:

Aluminium ? glin o czystości technicznej, zawierający różne ilości zanieczyszczeń, zależnie od metody otrzymywania. W wyniku rafinacji elektrolitycznej otrzymuje się aluminium zawierające 99,95?99,955% Al. Aluminium hutnicze, otrzymywane przez elektrolizę tlenku glinu w stopionym kriolicie, zawiera 99,0?99,8% Al.

W odniesieniu do pierwiastka chemicznego (Al, łac. aluminium) stosuje się określenie ?glin?. Według niektórych źródeł oraz w mowie potocznej termin ?aluminium? odnosi się również do pierwiastka chemicznego (glinu, Al).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Aluminium


Wikipedia o tokarkach

Tokarka ? obrabiarka przeznaczona do obróbki skrawaniem przedmiotów najczęściej o powierzchni brył obrotowych (wałki, stożki, kule, gwinty wewnętrzne i zewnętrzne). Narzędziem obróbczym są najczęściej nóż tokarski, wiertło lub narzędzia do gwintów. Obróbkę na tokarce nazywa się toczeniem. Toczenie wykonuje się poprzez wprawienie obrabianego przedmiotu w ruch obrotowy, a następnie skrawanie jego powierzchni narzędziem obróbczym. Obrabiany przedmiot mocuje się w tym celu w uchwycie bądź w kłach.

Wyposażenie elektroniczne, rozbudowa funkcji oraz sterowanie numeryczne przekształciły konwencjonalną tokarkę w obrabiarkę CNC będącą elementem struktur zintegrowanego wytwarzania CIM

Ważniejsze grupy i podgrupy tokarek:

kłowe: uniwersalne, produkcyjne, precyzyjne, wielonożowe, ciężkie, kopiarki
uchwytowe
tarczowe i karuzelowe
rewolwerowe
półautomaty tokarskie
automaty tokarskie: jedno- oraz wielowrzecionowe
zegarmistrzowskie
zataczarki
specjalne (branżowe)


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tokarka